• Anasayfa /
  • /
  • Psikoloji Gündemi’nde Zorbalık Konusu Masaya Yatırıldı

Psikoloji Gündemi’nde Zorbalık Konusu Masaya Yatırıldı

Psikoloji Gündemi’nde Zorbalık Konusu Masaya Yatırıldı
06 Aralık 2023 17:21

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından bu yıl ‘zorbalık’ teması ile 21.’si düzenlenen “Psikoloji Gündemi”, HKÜ öğrencilerinin yanı sıra Gaziantep ve çevre illerden psikolog ve rehber psikolojik danışmanların katılımı ile gerçekleştirildi.

HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ve ‘zorbalık’ ana temasına odaklanan Psikoloji Gündemi’nde; İbn Haldun Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Boğaziçi Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak ve HKÜ Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Betül Korkmaz konuşmacı olarak yer aldı.

Yirmibirincisi düzenlenen Psikoloji Gündemi’nin, psikoloji bilimine dair önemli konuları ele almak, farkındalık oluşturmak ve birlikte öğrenmek adına önemli bir fırsat sunduğunu belirten HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli: “Bugün burada, toplumumuzun ve özellikle gençlerin karşılaştığı ciddi bir sorun olan ‘zorbalık’ konusuna odaklanıyoruz. Zorbalıkla mücadele, sadece bireylerin değil tüm toplumun sorumluluğudur. Eğitim kurumları, işyerleri, dijital platformlar ve sosyal çevrelerde zorbalıkla mücadelede etkili stratejiler geliştirmek hem bireylerin hem de toplumun daha huzurlu olmasına katkıda bulunacaktır. Bu önemli konuyu gündeme taşıdıkları için Psikoloji Bölümümüze teşekkür ediyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Prof. Dr. Mücahit Öztürk; “Zorbalığa Uğrayan ve Zorbalık Yapan Çocuklarda Psikopatolojiler” başlıklı konulu sunumunu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Mücahit Öztürk sunumunda; zorbalık kavramı ve çeşitleri, zorbalığın psikolojik etkileri, okul ortamında zorbalık, çocuklarda psikopatolojik belirtiler ile ilgili sorunlar konularında, vaka örnekleriyle açıklamalar yaparak dikkat edilmesi gereken konularının altını çizdi. Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak; “Çocuk ve Gençlerde Siber Zorbalık” konulu sunumu ile ‘siber’ kavramı, internet ve elektronik ortamda gerçekleşen siber zorbalık konusunda kapsamlı bilgiler sundu. Araştırma Görevlisi Betül Korkmaz ise “Okullardaki Akran Zorbalığına Hukuki Yaklaşım” başlıklı sunumu ile zorbalıkla mücadelede hukuki boyutları ve yasal düzenlemeleri katılımcılara aktardı.

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Meltem Etoğlangil

Erzincan altın madeni kazası

Babı Şefkat Nur

Aşk ile LÂİLÂHE İLLALLAH diyen CENNETE Girer!..

Leyla Gevrek

Kendimi Arıyorum

Yusuf Soner Erdem

Farkımız Ne?

Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

TÜRKİYE’Yİ ÇEVRELEYEN ABD ÜSLERİ

Hakan Esen

Varsayalım ki “Yanlış giden bir şeyler yok”…

Tuğba Zehiroğlu

BİTSİN ARTIK

Ziynet Yıldırım

ÖLDÜRMEYECEKSİN

Facebook

Twitter

Anketler

Sitemizi yararlı buluyor musunuz?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...