• Anasayfa /
  • /
  • CHP’li Öztürkmen’den Meclis’te ‘Gaziantep’ mesaisi

CHP’li Öztürkmen’den Meclis’te ‘Gaziantep’ mesaisi

CHP’li Öztürkmen’den Meclis’te ‘Gaziantep’ mesaisi
24 Mayıs 2024 15:05

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, TBMM genel kurulunda Gaziantep’in sorunlarını, üreticilerin sıkıntılarını anlattı.
Öztürkmen’in açıklamaları şöyle:
“Unutulan şehir, garip şehir, sahipsiz şehir Gaziantep’in sorunlarından bahsedeceğim.
Gaziantep ve bölgede buğday hasadı başladı. Ama hükümet henüz buğday taban fiyatını açıklamadı.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin hesaplamalarına göre 1 kg buğdayın maliyeti 10,87 TL. Üzerine refah payı koyunca buğday kg fiyatının en az 15 TL olması gerekmektedir.
Bugünlerde buğday tüccarları 9 TL’den alım yapmaya başladı. Çiftçimiz ürünlerini devlete yani Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) satamayınca, maliyetinin altında bir fiyatla tüccarlara satmak zorunda kalıyor.
Bir de TMO önünde üreticinin yaşadığı çile var. Geçen yıl getirilen randevu sistemi, buğday üreticisini mağdur etmiş. Tarladan mahsulünü kaldıran köylü traktörlerine, kamyonlara yüklediği buğdayla günlerce TMO kuyruklarında beklemeye mahkum edilmişti. Neden, çünkü TMO ‘sadece randevuyla alım yapacağız’ dediği için. Böyle olunca buğday üreticisi yıldırılmış, bezdirilmiş ve ürününü yok pahasına özel tüccarlara satmak zorunda bırakılmıştı. Çünkü çiftçi ürününü kaldırdığı zaman aynı gün satabilmelidir. Kamyonların üzerinde günlerce bekletmek büyük bir maliyet meselesidir. 3 kuruş kazançlarını da kamyon kirasına ödemişlerdi.
AKP iktidarı döneminde 20 senede 26 milyar dolarlık buğday ithal edilmiş. Biz neden kendi üreticimizi desteklemiyoruz da dışardan buğday alıyoruz? Ülkemizin yıllık 30 milyon ton buğday ihtiyacı var. Bunun 10 milyon tonu dışardan ithal edilmektedir.
Bir başka konu Gaziantep fıstığı… Yaklaşık 10 ay önce Barak Ovası’nın geçim kaynağı olan Gaziantep fıstığı üreticisinin sahipsiz bırakıldığını, tüccarın vicdanına terk edildiğini bu kürsüden söylemiştim. Bu yıl, fıstıkta ‘var yılı’ yaşanıyor. 700-800 bin ton fıstık çıkacağı tahmin ediliyor. Geçmişte fıstık üreticisine sahip çıkan Güneydoğu Birlik, AKP iktidarı tarafından kapatıldı. Böylece fıstık üreticileri tüccarın eline bırakıldı. Tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi. Ülkemiz tüm tarım ürünlerinde ithalata mahkum edilmek isteniyor. Üreticiler Gaziantep fıstığına sahip çıkılmasını, bu yıl TMO’nun piyasaya girerek, taban fiyat açıklamasını ve alım yapmasını istiyor.
Gaziantep fıstığına sahip çıkılmadığı gibi, Barak Ovası’nın sulanması talebimiz de yıllardır duymazdan gelindi. Kalkınma planlarına alınmadı. Barak Ovası’nı kuraklıktan kurtaracak bir yatırım yapılmasını bekliyoruz.
Siyasi gündeme gelirsek, bugünlerde Emniyet’te, yargıda ortaya çıkan manzara vahim. Suça suç örgütlerine karışan memur sayılarındaki artış dikkat çekiyor. Mülakat sisteminin bu noktada üzerinde durulması gerekiyor. Mülakatlarda kayırılan bazı Emniyet ve yargı mensuplarının ne kadar suça bulaştıklarını görüyoruz. Bu yüzden mülakat heyetlerinin, heyetlerde görev alan kişilerin de araştırılıp soruşturulması gerekmektedir.”

Bir Yorum Bırakın

Köşe Yazarlarımız

Meltem Etoğlangil

Erzincan altın madeni kazası

Babı Şefkat Nur

BAYRAMLARDA O SEVİNÇ VE SÜRÜR NİMETLERİNİ ŞÜKRE ÇEVİRMEK…

Leyla Gevrek

Kendimi Arıyorum

Yusuf Soner Erdem

Farkımız Ne?

Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

TÜRKİYE’Yİ ÇEVRELEYEN ABD ÜSLERİ

Hakan Esen

ENFLASYON UÇUYOR MU DÜŞÜYOR MU?

Tuğba Zehiroğlu

BİTSİN ARTIK

Ziynet Yıldırım

ÖLDÜRMEYECEKSİN

Facebook

Twitter

Anketler

Sitemizi yararlı buluyor musunuz?

Anket Sonuçları

Yükleniyor ... Yükleniyor ...